سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گاز CO2

گاز CO2 در سیستم‌های اطفاء حریق به عنوان یکی از متداول‌ترین گازهای اطفاء حریق به شمار می‌رود. اصولاً در یک منطقه‌ی حفاظت‌شده، با پایین آوردن سطح اکسیژنی که به سوختن کمک می‌کند، باعث خاموشی آتش می‌گردد. این مکانیسم فرونشاندن آتش، سامانه‌ی اطفاء حریق CO2 را بسیار مؤثر و نیازمند کمترین تمیزکاری می‌کند. اما باید به طور معمول در مکان‌های بی‌خطر مورد استفاده قرار گیرد و در غیر این صورت کارکنان هنگام تخلیه‌ی این گاز از تماس با آن خودداری کنند.

مهمترین مزایا و ویژگی‌های سیستم اطفاء حریق گاز  CO2

نارسانا بودن، قیمت ارزان گاز، آسیب نرساندن به تجهیزات الکترونیکی، سرعت عمل بالا، نداشتن ضرر برای طبیعت، سهولت در شارژ مجدد و قابلیت اطفاء محدوده زیادی از مواد، از جمله مزایای این گاز به شمار می‌رود. دی اکسید کربن گازی بی رنگ، بی بو، خشک و غیر مخرب و یکی از آشناترین مواد شیمیایی است. از آنجا که این گاز از هوا سنگین‌تر است، لذا روی آتش را می‌پوشاند و آن را خفه می‌کند. پس از خاموش شدن آتش، تبخیر شده و اثری از خود به جا نمی‌گذارد.
ایراد بزرگ CO2 این است که از آنجایی که مقدار زیادی از آن برای اطفاء حریق لازم است، غلظت طراحی این گاز بر اساس NFPA-12 بسته به نوع ماده حریق حداقل ۳۴ درصد و بالاتر می‌باشد و در این غلظت در کمتر از ۳۰ ثانیه باعث مرگ انسان می‌شود.
همچنین CO2 بصورت گاز سرد کننده قوی در محیط پاشیده می‌شود که تماس مستقیم آن با افراد، ایجاد مشکل می‌کند. فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی CO2 چهار برابر هالون ۱۳۰۱ و دو برابر FM200 می‌باشد. گاز CO2 با مزایای خاموش کنندگی، ضدخوردگی و عایق الکتریسته، کاملاً تمیز بوده و پس از عملکرد بلافاصله ناپدید شده و هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد. این گاز آتش را در مراحل اولیه خاموش می‌کند و این عمل با پاشیدن گاز بر روی محل آتش گرفته و کاهش اکسیژن و دما در فضای اطراف موادی که می‌سوزد، انجام می‌گردد.
از دیگر مزایای گاز CO2 می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • CO2 به ‌سرعت و ظرف چند ثانیه به کل منطقه‌ی خطر نفوذ کرده و آتش را خفه می‌کند.
 • CO2 دوستدار طبیعت است و ‌به عنوان یک گاز در جو زمین وجود دارد و یکی از محصولات فرعی حاصل از سوختن است. استفاده از آن اثری روی محیط ندارد.
 • CO2 بی ضرر است و موجب تجزیه و پوسیدگی نمی‌شود، نیاز به تمیز کردن ندارد و پسماندی باقی نمی‌گذارد.
 • CO2 نارسانا است و از لحاظ الکتریکی عایق است و در موارد بسیار زیادی قابل‌ استفاده است.
 • CO2 روی طیف وسیعی از مواد قابل‌ احتراق و قابل اشتعال قابل استفاده است.

خصوصیات اطفایی گاز دی اکسید کربن

دی اکسیدکربن بعنوان یک ماده خاموش کننده حریق با توجه به دو خصوصیت اطفایی باعث مهار کردن و در نتیجه خاموش کردن حریق می‌گردد:

 • خفه کردن حریق
 • سرد کردن حریق

خاموش کردن از طریق خفه کردن

دی اکسید کربن از طریق کاهش میزان اکسیژن در فضا (به گونه‌ای که برای ادامه حریق حداقل اکسیژن مورد نیاز باقی نماند) عمل می‌کند. در هر آتش سوزی، در اثر اکسیداسیون سریع یک ماده قابل سوختن، حرارت بوجود می‌آید. مقداری از این حرارت سبب افزودن درجه حرارت مواد آتش شده در حالیکه بخش عمده حرارت از طریق تشعشع از بین می‌رود بخصوص زمانیکه قسمت سطحی مواد در حال سوختن باشد. اگرحجم اتمسفری که اکسیژن را برای حریق مهیا می‌سازد، از طریق بخار دی اکسید کربن رقیق شود، سرعت تشکیل حرارت نیز کاهش می‌یابد تا اینکه این حرارت به پایین‌تر از حد میزان قابل اشتعال برسد. زمانیکه درجه حرارت ماده در حال اشتعال به پایین‌تر از درجه حرارت اشتعال رسید، سرعت آتش کم شده و در اثر کمبود اکسیژن در آن محیط آتش کاملاً خاموش و یا خفه می‌شود.

خاموش کردن از طریق خنک کردن

نحوه عملکرد این گاز بدین ترتیب است که به محض تخلیه، منبسط شده و در اثر سرعت زیاد و ازدیاد حجم ناگهانی، باعث برودت شدید در محل نزول می‌شود. بطوری که به صورت یخ خشک درآمده و به شکل ابری سفید، محیط را در بر می‌گیرد و با جذب حرارت از محیط بصورت گاز در می‌آید. سرعت خنک کردن دی اکسید کربن زمانیکه مستقیماً بر روی ماده در حال سوختن پاشیده می‌شود کاملاً مشهود است. هنگامیکه مقادیر متنابهی دی اکسید کربن بکار برده شود، این گاز سریعاً تمام سطوح در حال سوختن ماده مشتعل را می‌پوشاند. لذا زمانیکه تخلیه دی اکسید کربن کامل می‌شود و هوا مجدداً با سطح ماده در تماس قرار می‌گیرد، از حریق مجدد جلوگیری بعمل می‌آید. وجود ذرات خشک یخی در بخار ناشی از تخلیه به سرد کردن سطح ماده در حال سوختن کمک می‌کند.

مسمومیت ناشی از گاز دی اکسید کربن

اگر چه میزان سمی بودن دی اکسید کربن کم است ولی به هر حال در غلظت‌های بالا می‌تواند ایجاد بیهوشی و مرگ نماید. غلظت ۸ تا ۱۰ درصد از آن در هوا میزانی است که اکثر افراد می‌توانند آنرا بدون از دست دادن هوشیاری درعرض چند دقیقه تحمل کنند و تنفس غلظت بالاتر از حد یاد شده می‌تواند باعث بیهوشی آنی افراد شود.

کاربردهای رایج سیستم اطفای حریق CO2

محیط‌های زیر به صورت نوعی جزو مناطقی هستند که در آنها از سیستم اطفای حریق CO2 (دی اکسید کربن) استفاده می‌شود:

 • انبارهای مایعات قابل اشتعال
 • ترانسفورماتورها
 • تجهیزات الکتریکی دوار
 • نیروگاه‌های برق
 • تأسیسات فراوری فلزات
 • صنعت چاپ
 • ترکیب رنگ
 • تأسیسات ماشین‌کاری
 • پست‌های برق
 • اتاق سوئیچ‌گیر

هزینه اجرای سیستم اطفاء حریق با گاز CO2

با بررسی مکان مورد نظر و کارشناسی لوازم مورد نیاز از جمله محاسبه دقیق تعداد سیلندر، تعداد دتکتورها و همچنین متعلقات نصب، می‌توان هزینه اجرای یک سیستم اطفاء حریق با گاز دی اکسید کربن را تخمین زد.

- طراحی و مهندسی
- نصب و راه اندازی
- تأمین
- ساخت
- آموزش
- و ...

با ما تماس بگيريد

- سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر
- سیستم‌های اعلام حریق متعارف
- سیستم‌های اعلام نشتی گاز
- سیستم‌های شناسایی دود و حرارت
- تجهیزات حفاظتی و امنیتی
- سیستم‌های اطفاء دی اکسید کربن
- سيستم‌های اطفاء سيلابی يا دليوج
- سیستم‌های اطفاء فوم
- سیستم‌های اطفاء پودری
- خاموش کننده‌های اطفاء قابل حمل
- تجهیزات ایمنی
- تجهیزات اندازه گیری و کالیبراسیون
- و ...

با ما تماس بگيريد